6 ПОЛЕЗНИ СЪВЕТА преди да купите нова батерия

Причината батерията на Вашия мобилен телефон да не издържа продължително време може да са различни. Затова е добре преди да купите нова батерия, да проверите дали тя наистина е за смяна. Ето няколко съвета:
- Най-напред помислете каква е била експлоатацията на батерията във времето - употребата, съхранението и поддръжката й.
При нормална употреба и добро съхранение и поддръжка на батерията тя би следвало да е в добро състояние и издръжлива в продължение на: от 1 до няколко години. Важни са не само циклите и дължината на заряд – разряд на една батерия, но и как тя е съхранявана – дали телефона е бил излаган на слънце, което го е нагрявало прекомерно и в следствие загрявало допълнително батерията или пък бил ли е излаган на ниски температури (през зимата дори носенето във външния джоб на дънките минусовите температури оказват влияние на капацитета и годността на батерията), дали е оперирано в среда с повишена влажност и т.н. Ако всички фактори за грижовна употреба и добро съхранение са на лице, добрата новина е, че батерията все още може да има добър капацитет и да не е за смяна (разбира се винаги има риск от дефект или други обстоятелства, но тук отчитаме най-общите фактори). Ако обаче изредените негативни влияния са били на лице, това е може да е сигнал, че трябва да се потърси нова батерия.
- Проверете външният вид на батерията.
Много от мобилните телефони се отварят от задната си страна лесно и батерията е достъпна след отстраняване на капака на телефона. Преди да свалите батерията, изключете телефона (също така не трябва да има включено зарядно или друго устройство към него), свалете задния капак и извадете батерията. Огледайте дали 2те най-големи плоски повърхности на батерията са равни или не. Ако те са издути, то вероятно батерията е започнала да губи своето качество. Казано на жаргон тя е тръгнала да „бомбира“. Това е един от най-сигурните сигнали, че батерията едва ли може да издържа по много и трябва скоро да бъде подменена.
- Анализирайте „консуматорите“ на батерия.
Този съвет е приложим при модерните смартфони с операционна система (Android, iOS, Windows и други). От менюто на вашия телефон влезте в „Настройки > Батерия“ (пътя до тази опция може да е различна при различните OS). При Android и iOS обикновено е „Настройки > Батерия > Консумация от батерията“ (“Settings > Battery > Battery Usage”. Точно на това място можете да разберете историята на използване на батерията от телефона и различните инсталирани приложения (от последното пълно зареждане на устройството). Обикновено най-голям дял на потребление при модерните смартфони с голям дисплей е точно екранът. Ако телефона се използва за много разговори, тогава консумацията отива за тях. Освен тези, други такива също може да са камерата, или специфично приложение, което използваме често – например Facebook, приложения за чат или игри. Всичко за ТОП консуматорите на батерията може да разберете в статистиката, която е предоставена. Анализирайте добре тази статистика и ако откриете „подозрителни“ приложения, които „харчат“ нетипично много от батерията Ви, тогава или ги обновете до най-новата им версия или ги деинсталирайте.
- Проверете дали няма твърде много „натрупани“ приложения в телефона.
Склонността да се инсталират постоянно нови и нови приложения води в един момент до „задръстване“ на телефона от приложения. Става неусетно, но води до право пропорционално забавяне на работата на телефона и увеличаване на консумацията на батерия с нарастването на броя инсталирани игри и програмки. Затова е хубаво да се прегледат добре всички качени приложения и тези, които не са необходими да се деинсталират. Наистина няма смисъл от заемащи пространство и ресурс app-ове, които просто не използваме.
- Проверете настройките на приложенията за постоянно обновяване и активни процеси.
Голяма част от приложенията на новите смартфони поддържат постоянна връзка с Интернет и се обновяват непрекъснато (получават информация, изпращат нотификации и т.н.). Затова също много би помогнало за подобряване на издръжливостта на батерията, ако се намалят приложенията, които изпращат постоянни нотификации, тези които постоянно се свързват с Интернет и тези, които имат някаква „background“ активност – просто регулирайте кои приложения, дали и колко често да изпращат нотификации или да се обновяват автоматично (дори един чест update на прогнозата за времето би могъл да консумира значително батерия при често обновяване).
- Update на софтуера.
И приложенията (игрите, програмите), и операционната система (Android, iOS, Windows) излизат постоянно с нови версии. Много често тези нови версии включват оптимизации именно около консумацията на енергия от батерията. Затова е хубаво всички те да се актуализират до последните им версии. Понякога това става автоматично, когато телефона е свързан към Интернет, но има случаи в които се налага „ръчна“ проверка за наличност. Препоръчително е те да се обновяват автоматично, защото винаги ще го правят веднага при наличие на нова версия. Затова активирайте тази настройка.
Ако статията ви е харесала и я намирате за полезна, споделете я с приятелите си във Facebok.
GsmBaterii.bg